POPIN

  1. en

Wiedza o moich rasach

Historia

Boston Terrier

To mały pies, który łączy w sobie muskularną sylwetkę, radosne usposobienie i dużą żywiołowość. Przedstawiciele tej rasy są niekiedy nazywani amerykańskimi dżentelmenami.
Wyjątkowo mocno przywiązuje się do właściciela i wymaga też dużo uwagi, zainteresowania, choć nie bywa natrętny.
Łagodny i wesoły kompan dzieci i dorosłych – sprawdzi się w każdej rodzinie!!!                

Boston terrier jest psem do towarzystwa, chociaż w jego żyłach płynie krew bulterierów i american staffordshire terrierów.Boston pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, jak zresztą sugeruje to jego nazwa. Jego przodkowie wywodzą się z Wielkiej Brytanii. 
W połowie XIX wieku w okolicach Bostoni angielscy i irlandzcy emigracji krzyżowali te psiaki z białymi terierami angielskimi. Na początku ich celem było po prostu uzyskanie lepszego psa bojowego. W końcu uznano jednak, że psiak otrzymany w wyniku krzyżówek prezentuje bardzo interesujące cechy i o wiele lepiej nadaje się do towarzystwa, niż do obrony. Pierwszy wzorzec rasy powstał w 1891 roku.

Wygląd

Boston terrier posiada elegancki wygląd i zwartą, dość symetryczną sylwetkę. Rasowy piesek ma krótki tułów oraz mocne kończyny. Do charakterystycznych cech wyglądu należy także kwadratowa czaszka z krótką, kwadratową kufą, szeroko rozstawione ciemne oczy i przyjazny wyraz pyszczka. Uszy mocno sterczą ku górze, a ogon jest nisko osadzony i krótki.
Wzorzec rasy dopuszcza kilka kategorii wagowych. Psy bostońskie mogą przybierać wagę w granicach:
⦁    Miniaturka – do 6,8 kg
⦁    Standard – 6,8 do 9,0 kg
⦁    Duży boston terrier – 9,0 – 11,35 kg.
We wzorcu nie znajdziemy informacji na temat idealnej wysokości w kłębie. Poznamy natomiast opis idealnej szaty. Bostoński pies posiada krótką, gładką i delikatną sierść. Dopuszczalne umaszczenie to pręgowane, czarne lub focze. Psy o umaszczeniu foczym wydają się czarne, jednak oglądane w jasnym świetle posiadają rudy odcień. Co więcej, wszystkie odmiany umaszczenia muszą posiadać białe znaczenia. Opis wymaganych znaczeń to biała otoczka na kufie, biała strzałka pomiędzy oczami oraz biała pierś. Psy mogą także posiadać pożądane znaczenia w innych miejscach (np. białe kończyny przednie), jednak ich brak nie należy do poważnej wady i nie dyskwalifikuje z możliwości brania udziału w wystawach.

Ogólna charakterystyka zachowań i wymagań

Psy bostońskie zaczęto hodować w celu brania udziału w walkach. W teorii miał to być pies wytrzymały, agresywny i waleczny. Jednak zamysły pierwszych hodowców całkowicie się nie sprawdziły, a boston terrier stał się pozbawionym agresji, bardzo przyjaznym psem do towarzystwa.
Charakter pieska bostońskiego w dużej mierze przypomina buldożki francuskie. Zarówno szczeniak, jak i dorosły pies tej rasy jest pogodny, ufny i bardzo towarzyski. Nasza miniaturka czy boston w rozmiarach standardowych z chęcią nawiązuje kontakty z nieznanymi sobie ludźmi czy zwierzętami. Nie prowokuje konfliktów i nie sprawia problemów na spacerach. Co więcej, przyjacielski charakter sprawia, że boston terrier bez trudu dogaduje się z innymi pupilami domowymi. Może to być inny pies, kot, a nawet królik domowy. Wśród przedstawicieli rasy bostońskiej nie znajdziemy tendencji do dominacji czy nieuzasadnionej agresji. Nie jest to też pies z instynktem łowieckim , dlatego rasa pozostawi w spokoju koty sąsiadów czy inne, szybko poruszające się zwierzęta.
Opisując charakter rasy, należy podkreślić duże przywiązanie do człowieka. Nasz szary czy czarny towarzysz to pies, który wchodzi w silne relacje ze wszystkimi członkami rodziny. Szczeniak musi być od początku uczony zostawania samemu w domu, bowiem ze względu na duże przywiązanie, może cierpieć na lęk separacyjny. Nasza miniaturka może wtedy niszczyć przedmioty domowe czy głośno ujadać.
Charakter boston terriera przejawia się też w przyjaznym stosunku do dzieci. Przedstawiciele tej rasy są idealnymi pupilami dla całej rodziny. Radosne i wyjątkowo żywiołowe mogą okazać się wspaniałymi towarzyszami dla nieco starszych dzieci. Psy owej rasy kochają towarzystwo właścicieli, jednak nie są nadmiernie natarczywe. W codziennych kontaktach z rodziną będą równie przyjazne co szpic miniaturowy i wytrwałe w zabawach jak  basset hound

Zdrowie i możliwe problemy - ogólny opis

Boston Terrier jest uznawany za dość zdrową rasę, której rzadko przydarzają się ciężkie choroby. Pies posiada brachycefaliczną budowę czaszki, jednak nie jest to tak problematyczne jak w przypadku buldożków francuskich. Boston terrier przeważnie nie wykazuje problemów z oddychaniem i lepiej radzi sobie z upałami. Dzięki temu jest też psem o znacznie większej wytrzymałości oraz chęci do intensywnych zabaw fizycznych.
Rasie przydarzają się niekiedy choroby o podłożu genetycznym. Ich zdrowie może zostać zaburzone przez młodzieńczą kataraktę i wypadanie rzepki kolanowej. Miniaturka obarczona tego rodzaju chorobami nie powinna posiadać uprawnień hodowlanych. Badania w kierunku katarakty i wypadania rzepki nie są obowiązkowe w polskich hodowlach, jednak okazują się bardzo dobrą praktyką.
Opisując problemy zdrowotne, warto także wspomnieć o niewielkiej odporności na ujemne temperatury. Krótka sierść rasy sprawia, że szczególnie miniaturka jest wrażliwa na zmiany pogody. Dlatego pies może wymagać na spacerach dodatkowych nakryć, które zabezpieczą go w okresie zimowym. Do częstej choroby należy także podrażnienie oczu. Dlatego hodowca powinien opisać prawidłową pielęgnację nad szczeniakiem i wskazać proste sposoby na oczyszczanie okolicy oczu.
Trzeba także pamiętać, że szczeniak posiada dość dużą głowę, dlatego porody wśród suk hodowlanych bywają bardzo ciężkie. W wielu przypadkach poród boston terrierów kończy się cesarskim cięciem

Boston terrier - pielęgnacja i aktywność fizyczna

Miniaturka czy standardowych rozmiarów boston terrier to pies bardzo łatwy w pielęgnacji. Krótkie, gładkie futerko wymaga jedynie regularnego szczotkowania, w celu usunięcia martwej sierści. Okrywa nie ma tendencji do kołtunienia i nie wplątują się w nią zabrudzenia. Dzięki temu kąpiele można ograniczyć do minimum.
Opisując prawidłową pielęgnację, warto wspomnieć również o regularnym oczyszczaniu okolic oczu. Do tego celu dobrze sprawdzi się wacik kosmetyczny nasączony w przegotowanej wodzie, soli fizjologicznej lub srebrze koloidalnym. Dzięki przecieraniu okolic oczu, usuwamy drobne zabrudzenia, a w konsekwencji minimalizujemy ryzyko pojawienia się choroby (np. zapalenia gałki ocznej)

Szczeniaki i dorosłe boston terriery są psami skoncentrowanymi na właścicielu. Chęć do współpracy z człowiekiem oraz elokwencja sprawiają, że pies bostoński szybko uczy się nowych sztuczek. Przy okazji rozładujemy potrzebę aktywności fizycznej i intelektualnej.

Sprawdź ofertę sprzedaży